Freelance

Czy freelance jest popularnym sposobem zarabiania pieniędzy?

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach marzy o porzuceniu nudnej, etatowej pracy, która chociaż jest stabilna – to narzuca na nas także spore ograniczenia – chociażby w postaci dodatkowych godzin, na które nie zawsze mamy czas i ochotę, braku możliwości wzięcia urlopu – wtedy kiedy byśmy tego najbardziej chcieli oraz nieustannej konieczności wykonywania poleceń szefostwa. Z tego powodu spore grupy osób obecnie decydują się na otworzenie własnej firmy lub bardzo modny freelancing.

Co to jest freelancing?

Pojęcie, które w dokładnym tłumaczeniu na język polski oznacza wolnego strzelca służy do opisu osoby pracującej na własny rachunek – przyjmującej określone rodzaje zleceń za wcześniej ustalone honorarium. Freelancerzy zwykle specjalizują się w konkretnych dziedzinach, a do najpopularniejszych z nich należą:

copywriter – osoba pisząca wszelkiego rodzaju teksy o różnej tematyce na zamówienie.

tłumacz – wykonujący tłumaczenia zarówno pism urzędowych jak i konwersacji na różne języki.

trener personalny oraz dietetyk, który ustala indywidualny, dostosowany do potrzeb osoby zamawiającej plan treningowy oraz opracowuje dla niej szczegółową dietę. Mogą oni współpracować zarówno w sposób tradycyjny jak i online – szczegółowo raportując osiągnięte postępy.

fotograf – bardzo często utalentowani fotografowie nie prowadzą tradycyjnych salonów fotografii na rzecz profesjonalnej strony internetowej gdzie można przeglądać galerię ich prac oraz szczegółowo opisaną ofertą wraz cennikiem usług.

nauczyciel – korepetytor udzielający lekcji – najczęściej języka obcego w zaciszu własnego domu lub mieszkania bądź dojeżdżający za dodatkową opłatą do swoich uczniów. Często w dzisiejszych czasach nauczyciele prowadzą także lekcje online, na przykład za pomocą Skype nie wychodząc przy tym z domu. Zwiększa to szanse pozyskania nowych uczniów, gdyż dzięki ogromnemu zasięgowi internetu można uczyć osoby z całego świata – co nie byłoby, na przykład możliwe w sposób tradycyjny.

coach – udzielający porad w zakresie rozwoju osobistego oraz motywujący do pozytywnych zmian w osobowości swoich klientów.

psycholog – pomagający swoim klientom/pacjentom lepiej zrozumieć siebie oraz rozwiązać borykające ich trudności i zmartwienia

szkoleniowiec – udzielający swoim klientom indywidualnie lub grupowo szkoleń, na przykład z zakresu bhp

mobilny fryzjer – mimo tego, że freelancing zwykle kojarzy się z osobami pracującymi głównie umysłowo to jednak osoba, która dojeżdża do swoich klientów kiedy tego potrzebują i wykonuje usługi strzyżenia lub koloryzacji włosów także zaliczana jest do grona wolnych strzelców- pracujących bez etatu.

Chociaż jeszcze do niedawna freelancing nie był traktowany zbyt poważnie – obecnie stał się on bardzo popularnym źródłem utrzymania dla wielu osób. I chociaż niektórym bycie ,,wolnym strzelcem” kojarzy się tylko i wyłącznie z miłą pracą przy kawie – we kapciach, w zaciszu własnego domu – to jednak, aby utrzymać się w tej branży trzeba wykazać się ogromną samodyscypliną i motywacją.