Firma

Czy inwestycje w złoto są opłacalne?

Dla większości spośród nas nie jest to niełatwe zagadnienie, każdy wie, iż złoto jest niezwykle ważnym metalem szlachetnym, oznaczającym szczęście oraz sukces, towarzyszącym człowiekowi właściwie od początku cywilizacji. Najpierw był potrzebny ze względu na rzadkie występowanie oraz atuty artystyczne, z czasem był stosowany w systemie finansowym, natomiast wreszcie w dobie innowacyjnej ekonomii złoto stało się właściwym zabezpieczeniem wartości kapitału papierowego oraz internetowego.

Złoto jest doskonałą podstawą inwestycji
Jeżeli Twoja strategia inwestycyjna opiera się na przechowywaniu cennych dóbr, jakich wartość nie należy do najmniejszych, natomiast również pragniesz mieć względnie jak najwięcej przekonania, iż poczynione inwestycje nie będą szybko tracić na wartości, to zakup złota wydaje się świetnym wyjściem. Eksperci zalecają również, iż inwestycja w ów kruszec jest również dobrą formą dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

Co wpływa na cenę złota?
Wartość złota jest efektem podaży oraz popytu. Na chwilę tę na całym świecie wybierane jest 3000 ton złota rocznie. Złoto znajdujące się na przestrzeni ziemi, razem waży ok. 193 400 ton. Podaż złota w skali roku rozwija się o prawie 1,6% rocznie. Gdy taki stan wydobycia obroni się poprzez następne 64 lata, to ilość odkrytego złota podwoi się. Na przestrzeni kuli ziemskiej w czasie godziny produkowane jest więcej stali aniżeli pełna ilość złota znalezionego w całej historii. Złoto ma wielką gęstość, więc jego objętość jest niższa aniżeli objętość wielu metali szlachetnych.

Czy należałoby inwestować w złoto?
Nie ma dokładnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od tego czego oczekuje ewentualny przedsiębiorca. Jeżeli ktoś nastawiony jest tylko i wyłącznie na błyskawiczne oraz duże zarobki to należy dodać, iż złoto właściwie nie pozwoli na realizację takich planów. W rzeczywistości są okresy dość długiej hossy cenowej na tenże kruszec, natomiast zdarza się to nie za często. Choćby w takich momentach uzyskanie czystego zysku nie należy do najłatwiejszych zadań.

Jak wziąć się za inwestowanie w złoto?
Wpierw należy niewątpliwie zakupić samo złoto. Można to zrobić na parę sposobów. Szczególnie znanym jest zakupienie konkretnego kruszcu. Złoto kupuje się w mennicach, w punktach stacjonarnych, „sklepach” internetowych, lombardach, zakładach złotniczych, choćby na licytacjach internetowych. Zwłaszcza uważaj na owe ostatnie, ponieważ łatwo jest paść ofiarą oszukaństwa.

Znaczenie złota w dzisiejszej gospodarce
Biorąc pod uwagę fakt, iż złoto nie wspiera już dolara amerykańskiego (czy kolejnych powszechnych walut), czemu teraz jest ono jeszcze istotne? Prosta odpowiedź brzmi, iż chociaż złoto nie znajduje się już w obiegu dziennych transakcji, wciąż jest istotne dla światowej ekonomii. By potwierdzić tenże fakt, starczy spojrzeć na rachunki banków centralnych oraz innych instytucji pieniężnych, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Teraz owe formy odpowiadają za utrzymywanie prawie jednej piątej światowej podaży złota na ziemi.