Firma

Czym są benefity pozapłacowe dla pracowników?

Szefom firm i działom HR odpowiadającym za rekrutację pracowników nie trzeba tłumaczyć jak ciężko jest dzisiaj zatrudnić, a potem zatrzymać w firmie dobrych pracowników. Poszukując pracy nie zwraca się obecnie uwagi jedynie na poziom wynagrodzenia, rodzaj umowy, czy lokalizację firmy, do której mielibyśmy codziennie dojeżdżać. Pracodawcy prześcigają się więc w propozycjach tzw. pozapłacowych benefitów dla swoich pracowników.

Najpopularniejsze benefity

Najczęściej stosowane benefity pozapłacowe to nadal prywatna opieka medyczna, dofinansowanie do kart sportowych lub nauki języków obcych oraz karty lunch’owe. Dla wielu kandydatów do pracy te dodatki do wynagrodzenia stały się już całkowicie oczywiste i wręcz wymaga się, aby firmy je zapewniały. Na etapie rekrutacji często pada więc pytanie do cennych, wartych zatrudnienia kandydatów czego jeszcze oczekiwaliby od firmy, aby zdecydowali się przyjąć ofertę i czuli się usatysfakcjonowani. Pomysłów jest bardzo wiele, niestety nie każdy może być zrealizowany przez pracodawcę. W dodatkowych, mniej standardowych benefitach prym wiodą firmy z branży IT i nowych technologii. Co oferują?

Niestandardowe pomysły na benefity dla pracowników

Wśród ciekawych ofert pozapłacowych benefitów dla pracowników jest między innymi możliwość pracy zdalnej we wskazanych przez pracownika terminach, np. 2 razy w tygodniu. Często proponuje się dofinansowanie do profesjonalnych, nierzadko bajecznie drogich szkoleń, zakończonych uzyskaniem certyfikatu. Również studia podyplomowe czy nawet doktoraty mogą zostać wsparte finansowo przez pracodawcę. Zatrudniając się w niektórych firmach nie trzeba odliczać kosztów dojazdów do pracy, ponieważ w ramach dodatków do pensji otrzymać można karty paliwowe, a czasem miesięczny limit darmowych przejazdów taksówkami. Także o zdrowie swoich pracowników firmy mogą zadbać, zapraszając co jakiś czas do biura specjalistów od masażu biurowego oraz zapewniając swoim pracownikom darmowe, świeże owoce.

Kilka najwyżej ocenianych na rynku organizacji opłaca nawet niektóre badania profilaktyczne pracowników, np. specjalistyczne pakiety wykrywające ryzyko zachorowania na określony typ nowotworu. Czasem firmy mają też nietypowe pomysły świętowania sukcesów lub urodzin pracownika. Oferują np. wyjścia integracyjne do ciekawych miejsc, jak escape room, ścianki wspinaczkowe, paintball. Zamawiają do biura lunch albo desery w celu celebrowania sukcesu zespołu lub całej firmy. Z okazji urodzin pracownik może liczyć nie tylko na tort i drobny prezent, ale nawet na w pełni płatny dzień wolny od pracy.

W aktualnej sytuacji na rynku pracy karty rozdają pracownicy. Z kolei pracodawcy muszą walczyć o pozyskiwanie najlepszych specjalistów i dbać o długotrwałą z nimi współpracę, utrzymując ich motywację i satysfakcję z pracy na odpowiednim poziomie. Często standardowe dodatki do wynagrodzenia, jak prywatna opieka medyczna, czy karta sportowa to już za mało. Warto wykazać się kreatywnością w wymyślaniu pozapłacowych benefitów, które nie zawsze wiązać się muszą z dużymi kosztami, a będą docenione przez pracowników.