Uncategorized

Dekalog wymarzonego opiekuna

Zdarza się, że kobieta twoich marzeń ma dziecko z poprzedniego związku. Większość mężczyzn unika takich sytuacji, zarzekając się, że nie będą wychowywać nie swojego potomstwa. Jeśli czytasz ten artykuł: Ty nie uciekłeś. Wykazałeś się determinacją i odpowiedzialnością. Jesteś dojrzałym, solidnym facetem, o jakim marzyć może każda dziewczyna.

Chciałbyś być również ważny w życiu jej dziecka, miotają tobą natomiast wątpliwości. Nie wiesz, jak się zachować, by dać szansę na wytworzenie się więzi między tobą, a najważniejszą osobą w życiu twej partnerki. Poniższy artykuł ma za zadanie pomóc ci w tym trudnym zadaniu w sposób tak treściwy, jak to tylko możliwe.

Jeśli będziesz miał szczęście, nigdy tego nie usłyszysz. Nie będziesz miał okazji, ponieważ zawsze będziesz o tym pamiętał. Niezależnie od tego, jak bardzo chcesz – nigdy nie będziesz biologicznym tatą tego konkretnego dziecka. Ono ma już ojca: dobrego lub złego. Obecnego, bądź nie. Twoją rolą jest bycie opiekunem. Dorosłą osobą, która istnieje w życiu osoby nieletniej i nieuchronnie ma na nią wpływ poprzez zamieszkanie z nią pod jednym dachem. Najlepsze, co możesz zrobić, to stać się przyjacielem. Osobą, do której można zwrócić się z problemami, której można zaufać, przy której można czuć się swobodnie, a nawet po prostu – polubić.

Ważnym elementem tego wszystkiego jest zbudowanie także relacji, opartej na wzajemnym szacunku z osobą, do której małoletni mówi „tato”. Jest to oczywiście sytuacja idealna, lecz nawet nie wiesz, ile korzyści z niej płynie. Dziecko widząc, że niezależnie od zachowania jego ojca traktujesz go na poziomie, wyzbywa się targających nim dylematów. Uważa, że to w porządku, że lubi was obu.

Dekalog wymarzonego opiekuna

Dziecko, którym opiekujesz się wraz z partnerką, mogłoby zawrzeć swoje potrzeby w kilku prostych prośbach.

1. Pozwól, by nasza relacja rozwijała się stopniowo.
2. Zawsze dotrzymuj słowa.
3. Pokaż mi, jak mam traktować moją mamę poprzez własne zachowanie.
4. Szanuj mnie.
5. Spędzaj ze mną czas, ale nie narzucaj mi się.
6. Spraw, bym poczuł się ważny także dla ciebie.
7. Nigdy nie podważaj przy mnie zdania mojej mamy.
8. Jeśli sprawiam ci przykrość: mów o swoich uczuciach, a nie o tym, co powinno się robić.
9. Przyznawaj się do swoich błędów.
10. Bądź sobą.

Podsumowanie

Poznając osobę, z którą planujesz spędzić życie zapewne nie szukałeś dziecka w pakiecie. Po prostu tak się zdarzyło. Dziecko również nie planowało nigdy rozstania swoich rodziców. Po prostu tak się zdarzyło. Życie rzuciło was w swoim kierunku w sposób całkowicie niespodziewany. Z początku może być wam trudno odnaleźć się w tego rodzaju relacji. Ale przyjaźń, jaka powstanie w wyniku odrobiny wysiłku może przerosnąć wasze najśmielsze oczekiwania. Potraktujcie więc tę sytuację jak szansę.

Więcej informacji

Wejdź na stronę https://www.uwodzenie.org/ – dzięki temu dowiesz się więcej o relacjach damsko-męskich