Freelance

Dlaczego warto zostać freelancerem?

Freelance to alternatywna do etatu forma pracy, polegająca na tym, że specjalizujący się w wybranej dziedzinie i obszarze wiedzy freelancer realizuje na zlecenie lub umowę o dzieło różnorodne zadania i projekty, zlecone przez zleceniodawcę. Początkowo wydawało się, że freelanceria nie zdobędzie dużej popularności, jednak coraz więcej osób decyduje się na taką formę zarabiania, niejednokrotnie rezygnując ze swojej etatowej posady w biurze.

Powiększa się też lista zawodów, których przedstawiciele pracują jako wolni strzelce, najczęściej jednak są to twórcze i artystyczne branże. Podjęcie pracy jako freelancer wiąże się bowiem z posiadaniem specjalistycznej wiedzy i praktycznych umiejętności w określonej dziedzinie. Do wzrostu popularności freelancingu niewątpliwie przyczynił się rozwój internetu, który stwarza przestrzeń do komunikacji pomiędzy zleceniodawcą a osobą podejmującą zlecenie, usprawnia przekazywanie informacji i ułatwia wzajemne znajdowanie się freelancerów i zleceniodawców. Wokół freelancingu krąży jednak wiele mitów zaburzających prawidłowy obraz tego rodzaju pracy. Na czym tak naprawdę polega praca freelancera?

Zalety bycia freelancerem

Freelancer pracuje zupełnie inaczej niż osoba zatrudniona na umowę o pracę. Przede wszystkim ma on większą swobodę dotyczącą wyboru podejmowanych zleceń czy miejsca i czasu wykonywania pracy. Jeśli w danym dniu źle się czuje lub ma coś pilnego do załatwienia, może wykonać pracę później, musi jednak pilnować terminów wykonywania zleceń. Jeśli jednego dnia zrobił więcej, następnego może spać dłużej. Jeśli danej osobie lepiej pracuje się wieczorami i nocą, może właśnie wtedy realizować zlecenia, chyba, że specyfika pracy wymaga stałego kontaktu z drugim człowiekiem lub oświetlenia dziennego. Jest to dużą zaletą dla osób wychowujących dziecko, które w razie potrzeby, na przykład choroby swojej pociechy, bez problemu mogą od razu zawieść ją do lekarza czy sprawować nad nią opiekę pracując w swoim domu. Ułatwia więc godzenie obowiązków zawodowych z wychowywaniem dziecka. Kolejną zaletą zarabiania w charakterze freelancera jest fakt, że po zdobyciu odpowiedniej popularności i wypracowaniu sobie dobrej opinii można samodzielnie decydować o tym, nad jakimi projektami chcemy pracować i wybierać zlecenia bardziej ciekawsze i atrakcyjniejsze. Można wyspecjalizować się w wąskim obszarze swoich zainteresowań i stać się ekspertem w tej dziedzinie.

Bycie freelancerem ma także minusy

Praca freelancera wymaga od kandydatów bardzo dużej samodyscypliny, dobrej organizacji własnego czasu, motywacji, przebojowości i zaradności. Wolny strzelec zajmuje się bowiem nie tylko realizacją podjętych zleceń. Musi on bowiem zadbać o to, aby najbardziej atrakcyjne oferty współpracy trafiały właśnie do niego, kontrolować terminy realizacji zleceń i egzekwować pieniądze od zleceniodawców. Pełni on więc rolę własnego marketingowca, handlowca, PR-owca i często też księgowego. Musi umieć działać wielotorowo. Początki pracy freelancera nie są łatwe. Debiutanci muszą liczyć się z tym, że tematy zleceń nie zawsze będą dla nich ciekawe i wymarzone. Warto jednak potraktować je jako możliwości do rozwoju, zdobycia lepszej renomy i wypracowania sobie marki.

Kto może zostać freelancerem?

Obecnie powiększa się katalog zawodów, które wykonywane są przez wolnych strzelców. Najczęściej na freelancing decyduje się copywriter, grafik, tłumacz, korektor, fotograf, coach, szkoleniowiec, psycholog, trener personalny, dziennikarz, projektant witryn internetowych, programista, przedstawiciel branży IT, doradca, malarz lub inna osoba wykonująca twórczą i kreatywną pracę.