Freelance

Freelancing – nie jest prawdą, że…

Freelancing zyskał w ostatnim czasie sporą popularność. Trudno obecnie znaleźć osobę, która choć raz o nim nie usłyszała. Bycie freelancerem stało się modne. Wielu kojarzy się z wolnością i łatwym zarabianiem pieniędzy. Osoby, które w taki sposób rozwijają swoją karierę, nie zawsze jednak zgadzają się z takim jego postrzeganiem. I słusznie. Ten model pracy, jak każdy inny, posiada bowiem tak i zalety, jak i wady.

I choć rzeczywiście w większości przypadków freelancerzy wykonują swoją pracę w czasie i ilości, o których sami decydują, to jednak muszą zmagać się również z trudnościami, które często nie zaprzątają głowy osobom „na etacie”. Dlatego, jeżeli Ty również zastanawiasz się nad taką formą realizacji zawodowej, to koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł do końca. Zawarta w nim została garść informacji na temat tego, jak freelancing wygląda „od kuchni” i dlaczego mylą się Ci, którzy uważają, że jest lekki i niewymagający. Na tej podstawie możesz rozważyć, czy taka forma pracy jest dla Ciebie i czy dasz radę poradzić sobie z towarzyszącymi jej niedogodnościami, które często stanowią jej nieodłączny element.

Freelancer – kim jest?

Termin freelance oznacza wolną pracę. Zaś freelancer to wolny strzelec, czyli osoba, która świadczy swoje usługi na podstawie innej niż stosunek pracy.

Jakie cechy powinien posiadać freelancer?

Z całą pewnością musi on być osobą wysoce zdyscyplinowaną. Należy bowiem pamiętać, że wolnego strzelca nie pilnuje nikt inny, tylko on sam. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z jednej strony „szefowanie” samemu sobie może być naprawdę przyjemne. Jednak, jeśli nie potrafimy sami zmotywować się do pracy, to zbliżające się terminy końcowe na wykonanie zlecenia mogą okazać się nie lada problemem. w końcu nikt nie jest w stanie wykonać swojej pracy dobrze, kiedy robi to na ostatni moment. Ponadto freelancer powinien charakteryzować się przebojowością. To w końcu on sam musi zadbać o to, aby jakiekolwiek oferty współpracy zostały mu złożone. Mówiąc krótko, tylko od niego samego i jego zaradności zależy, czy zarobi cokolwiek i czy ten zarobek będzie satysfakcjonujący.

Nie jest więc prawdą, że bycie freelancerem sprowadza się jedynie do zalogowania na kilku portalach, wrzuceniu ogłoszeń do sieci, a następnie przeglądaniu napływających zewsząd ofert. Freelancer musi umieć dobrze się zareklamować i udowodnić, że wybór jego osoby naprawdę się zleceniodawcy opłaci. Dlatego też, jeżeli chcesz pracować w ten sposób, to musisz mieć świadomość, że freelancing to praca nie na cały etat, ale na kilka etatów! Trzeba być nie tylko świetnym wykonawcą i specjalistą w określonej dziedzinie, ale również własnym PR-owcem i doskonałym marketingowcem. Warto też nieco znać się na księgowości, ponieważ większość spraw, które w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, załatwia zakład pracy, w przypadku wolnego strzelca spoczywają wyłącznie na jego barkach. Aby nie wpędzić się w kłopoty, trzeba zaprzyjaźnić się więc również z obowiązującymi przepisami!