Uncategorized

Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Założenie własnej działalności gospodarczej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Tym będzie ono większe, im mniejsze doświadczenie w tej dziedzinie mamy. Jednak i z doświadczeniem sukces wcale nie jest zagwarantowany – nie zawsze bowiem mamy predyspozycje do kierowania takim przedsięwzięciem, w którym planowanie, przewidywanie i dostosowywanie się do aktualnych potrzeb konsumenckich jest podstawą.

Dlatego przed podjęciem decyzji o rzuceniu stałego etatu i zainwestowaniu pieniędzy w takową działalność warto zebrać sporo wiedzy teoretycznej. Pomoże nam ona na starcie, ułatwi podstawowe prace, a przede wszystkim, przygotuje na to, co nadejdzie potem.

Ile to wszystko kosztuje i czy faktycznie jest opłacalne?

Własna działalność gospodarcza jest obciążona jest ogromną odpowiedzialnością. Nikt nie stoi nad nami i nie śledzi naszych poczynań, toteż motywować do działania i samodyscypliny musimy się sami. Odkładanie ważnych decyzji na później i pokładanie nadziei w losie nie przyniesie nam z pewnością jakichkolwiek korzyści. Z drugiej strony, najlepiej uczymy się przecież na błędach, a więc ich popełnianie wpisane jest w prowadzenie własnej firmy – głównym celem jest to, aby znaleźć złoty środek pomiędzy błędnymi a dobrymi decyzjami. Poza tym, wybór rynku na którym chcemy zacząć działać też nie jest wcale bez znaczenia. Nie znając go, jego sposobów funkcjonowania oraz progresji bardzo łatwo możemy polec. Przed założeniem działalności gospodarczej i zainwestowaniem w nią sporych kosztów obowiązkiem jest poznanie rynku, jego specyfiki oraz naszej przyszłej potencjalnej konkurencji. Jeśli nowa firma jest już naszą kolejną to wszystkie sprawy z jej działaniem będą dla nas dużo bardziej zrozumiałe i precyzyjne, jeśli jednak nie przygotowani bądźmy na to, iż początkowo pochłonąć może koszty powyżej naszych oczekiwań.

Do najważniejszych i pierwszych kosztów związanych z założeniem własnej firmy należeć będą te związane z jej rejestracją. Jeśli będzie ona wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego kosztować nas to będzie minimum 500 złotych plus dodatkowe opłaty związane z kosztami sądowymi. Dojdzie do tego i podatek cywilnoprawny – gdy jest to spółka handlowa – podatek VAT, koszty związane z ZUS-em oraz następnie stałe kwoty związane z prowadzeniem naszej działalności. Pytanie też, czy chcemy zatrudnić pracowników – wtedy pomyśleć będziemy musieli i o księgowej, która prowadzić będzie dokumentację księgową. Samodzielne prowadzenie księgowości wchodzi w grę, jednak jeśli nie mamy w tym zakresie żadnych umiejętności jest to niezwykle ryzykowna opcja.

Podstawowe wady i zalety prowadzenia firmy

Do podstawowych korzyści płynących z prowadzenia własnej działalności gospodarczej zaliczyć możemy ogromną niezależność i wolność jaką wybór ten daje. Pracujemy wyłącznie dla siebie, nikomu nie podlegamy – wyjazd na urlop czy godziny pracy ustalamy według własnych preferencji. Wyłącznie od nas też zależy kierunek jaki firma obierze i w jakim stopniu będzie się rozwijać. Jednakże, przy samodzielnym prowadzeniu takiej działalności skazani będziemy na regularne płacenie bardzo wysokich składek ZUS, niepewność związaną z przyszłością marki czy też nieregularne dochody. Dlatego przy jej zakładaniu pamiętajmy o tym jakie zagrożenia i obowiązki niesie za sobą.