Firma

Jakie są koszty instalacji energii odnawialnej?

Energia tradycyjna oraz odnawialna bardzo się różnią między sobą pod wieloma względami. Przede wszystkim chodzi o koszty, na które klienci mocno zwracają uwagę podczas wyboru firmy energetycznej. Najwięcej płacą osoby, które mają dom, prowadzą gospodarstwo rolne czy też agroturystyczne, a także posiadają dużą liczbę różnych maszyn i urządzeń.

Ponadto dom musi być stale zasilany energetycznie, a do tego dochodzi także ogrzewanie wody, utrzymanie agregatów, kominka, pieców i różnych urządzeń. Biorąc pod uwagę tradycyjny pobór prądu, rachunki wynoszą średnio kilkanaście tysięcy złotych rocznie i to jest spore obciążenie dla budżetu. Wadą może być uzależnienie od firmy energetycznej, co powoduje również brak wpływu na awarie, czy inne niedostatki w dostawie prądu. Stąd też warto pomyśleć o alternatywie, którą jest fotowoltaika, coraz bardziej nowoczesna i przede wszystkim ekologiczna. Koszty początkowe są bardzo duże, ponieważ zakup paneli, ich montaż, obsługa, to często wydatek w okolicach kilkudziesięciu tysięcy złotych, a nawet więcej. Natomiast porównując ze sobą kolejne lata użytkowania okazuje się, że oszczędność na rachunkach za prąd wzrasta regularnie. Po wielu latach można nawet stwierdzić, że energia słoneczna jest darmowa, a jedyne koszty jakie się ponosi to sprawdzenie stanu technicznego paneli. Poza tym można starać się o dotację na zakup paneli, więc w ostatecznym rozrachunku wydatek może być nawet 30 procent niższy.

Zyski z utrzymania energii słonecznej

W pierwszych latach użytkowania paneli słonecznych gospodarstwo zyskuje na bardzo ekologicznym systemie energetycznym, który ma wysoką moc i coraz lepsze opinie. Bezpośredni pobór ze słońca jest najlepszym rozwiązaniem, a na dodatek otrzymuje się go przez cały rok. To najczystsza energia, tym bardziej, że pobierana bez pośredników. Zyski są nie tylko widoczne w rachunkach, ale również w atmosferze, ponieważ energia słoneczna automatycznie likwiduje smog. Czystość powietrza powoduje, że ilość promieni słonecznych wzrasta, a tym samym panele fotowoltaiczne dostarczają sporą ilość energii. Jej nadwyżkę można gromadzić na zimę, ale również odsprzedawać, a tym samym zyskać dodatkowe pieniądze. Największe zyski widać po kilkunastu latach użytkowania paneli, kiedy to stanowią one główne źródło energetyczne każdego budynku w gospodarstwie.

Bardzo często właściciele domów rezygnują z tradycyjnego przesyłu energii na rzecz odnawialnej energii, a tym samym nie płacą więcej rachunków za prąd i za ogrzewanie wody. Ekologia stawiana na pierwszym miejscu daje tak naprawdę całościowy zwrot w postaci wyłożonych pieniędzy w pierwszym roku użytkowania. Ponadto panele słoneczne mają nawet 20 lat gwarancji, dlatego w razie drobnych usterek, można je naprawić praktycznie za niewielkie pieniądze. Natomiast wymianę stosuje się co kilkanaście lat lub rzadziej, bo zależy to od ich stanu. Nie są to duże koszty w porównaniu z wymianą tradycyjnych urządzeń grzewczych, które drożeją z roku na rok.