Firma

Pewny biznes na start

Franczyza w Polsce zaczyna być najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma się co temu dziwić, gdyż w sowich założeniach jest prosta, a zarazem skuteczna. Główną zasadą franczyzy jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej pod licencją franczyzodawcy. W gruncie rzeczy warunki tej współpracy są korzystne dla obu stron, bowiem franczyzobiorca staje się niezależnym podmiotem, pracującym na swój rachunek, natomiast franczyzodawca rozszerza swoją markę, bez konieczności czynienia nowych inwestycji w otwieraniu nowych lokali firmowych. 

Biznes franczyzowy opiera się przede wszystkim na transferze licencji, technologii,  a także know-how, które są elementami własności intelektualnej. Obecnie nie zdajemy sobie nawet sprawy, że robiąc zakupy w sklepie, tankując paliwo czy korzystając z usług, tak naprawdę mamy do czynienia z franczyzami. Świadczy to o ich niebywałej skuteczności, w stosunku do prowadzenia nowej, indywidualnej działalności gospodarczej. Całe sedno sukcesu franczyzy tkwi w marce. Franczyzobiorca otwierając swój punkt – sklep, kawiarnię, piekarnię, stację paliw, ma już wyrobioną markę na rynku, gdyż działa na licencji franczyzodawcy.

Oznacza to, że na start dysponuje większą liczbą potencjalnych klientów, będących związanymi z daną marką. Oczywiście do obowiązków Franczyzobiorcy należy przede wszystkim dbanie o standardy panujące w przedsiębiorstwie, a także stały rozwój swojego punktu. Dostaje on odpowiednią wiedzę i przeszkolenie, które ma umożliwić mu samodzielne funkcjonowanie na rynku. Swoją pracą dba o swój dobrobyt, a także o dobrobyt całej firmy. Bardzo skutecznym mechanizmem rządzącym franczyzą jest to, że działanie na szkodę przedsiębiorstwa jest szczególnie nieopłacalne dla franczyzobiorcy, gdyż zarobi po prostu mniej. W tej korelacji franczyzodawca ma pewność, iż będzie otrzymywał odpowiedni procent, za wykorzystywanie swojej marki.

Zaletą franczyzy jest również niewielki wkład własny franczyzobiorcy. Często jest on znacznie niższy, niż w przypadku tworzenia nowej działalności gospodarczej, co dodatkowo przekonuje przedsiębiorców do podjęcia takiego rodzaju działalności gospodarczej. Umocniona w marce pozycja na rynku, a także niskie wkłady własne, dają pewność w prowadzeniu przedsiębiorstwa, a także zwrotu inwestycji. Opierając się na tych czynnikach można łatwo zauważyć, że prowadzenie działalności gospodarczej we franczyzie daje pewny zarobek, przy zachowaniu pewnej niezależności w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Oczywiście franczyzobiorca zobligowany jest, do przestrzegania licencji, wykonywania swoich obowiązków zgodnie z przyjętymi przez macierzystą jednostkę standardami, wykorzystywania know-how zgodnie z przeznaczeniem. Franczyzobiorca ma dbać o markę tak samo jak franczyzodawca, bowiem obydwaj reprezentują ją sobą na rynku. Dzięki takiemu modelowi, małe, lokalne firmy, które odniosły sukces, były w stanie rozwinąć swoją działalność na skalę ogólnokrajową. A to dało możliwości powiększenia majątku zarówno franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy z dużym ograniczeniem ryzyka inwestycyjnego.

Zobacz, jakie oferty franczyzowe dostępne są na rynku. Sprawdź bazę sieci, wchodząc na stronę https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci – dowiedz się więcej