Freelance

Praca freelancera – na czym polega?

W dobie powszechnej informatyzacji coraz większa popularnością cieszy się tak zwany freelancing czyli praca przez Internet.

Freelancing dzieli się na wiele odmian. Można być freelancerem-grafikiem, programista, czy pisarzem. Możliwości są niemal nieograniczone i każdy na tym polu ma szansę się realizować zgodnie z własnymi umiejętnościami.

Trudne początki

Osoby, które decydują się na rozpoczęcie zawodu freelancera muszą liczyć się z tym, że na początku nie będzie im łatwo. Głównym problemem są bowiem zlecenia, a raczej ich brak. Gdy niewiele osób wie o działalności danej osoby, nie może ona liczyć na pozyskanie zleceń. Na szczęście nowoczesny świat znalazł na to rozwiązanie – istnieje już wiele serwisów łączących wykonawców z potencjalnymi pracodawcami. Nadal jednak najłatwiej zdobyć zlecenie tradycyjnymi metodami, poprzez serwisy społecznościowe i marketing szeptany. Jeżeli freelancer raz wykonał swoją pracę dobrze, może liczyć na to, że pracodawca będzie polecał jego usługi.

Wolny strzelec na początkowym etapie swojej kariery nie może też liczyć na wysokie zarobki. Musi bowiem być konkurencyjnym i ustalić takie stawki, by klient zdecydował się wybrać do wykonania zadania właśnie jego. Jeżeli zadanie raz, czy drugi zostanie wykonane dobrze, freelancer może stopniowo podnosić swoje ceny. Najlepsi freelancerzy zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że ich życie nie jest usłane różami. Muszą bowiem pracować często nawet po kilkanaście godzin dziennie, by sprostać wymaganiom pracodawców, oraz godnie zarobić na swoje utrzymanie.

Praca jest (prawie) dla każdego

Jakie zawody najchętniej są wykonywane przez freelancerów ? Najczęściej są to różnego rodzaju zajęcia wymagające zdolności artystycznych, jak na przykład graficy komputerowi, projektanci wnętrz, czy domów. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się też zawody wymagające specjalnych, twardych umiejętności. Na ogromny popyt mogą liczyć obecnie programiści, ponieważ firmy cierpią na niedobór pracowników z wymaganymi umiejętnościami. Są w stanie płacić za nie na prawdę dużo, dlatego też programiści i informatycy znający zaawansowane języki programowania mogą uzyskiwać zarobki nawet powyżej 20 tysięcy złotych za jeden projekt, bądź miesiąc pracy.

Osoby, które nie posiadają umiejętności programowania i z różnych względów nie chcą się ich uczyć, mogą spróbować pracy jako copywriterzy. W tym zawodzie wymagana jest wysoka dyspozycyjność, oraz kreatywność. Przydadzą się też zdolności humanistyczne. Copywriter o ile znajdzie odpowiednią ilość zleceń, ma szanse na zarobienie kilku tysięcy złotych na miesiąc, jednak z pewnością nie może liczyć na tak wygórowane stawki jak na przykład programista. Jeszcze innym rodzajem internetowej pracy jest imanie się prostych zleceń dla firm, jak na przykład masowe wystawianie aukcji w portalach aukcyjnych, prowadzenie służbowej korespondencji danej firmy, czy chociażby codzienny kontakt z klientami za pośrednictwem live-chatu. Pracy na rynku nie brakuje i każdy freelancer znajdzie coś dla siebie, o ile posiada wystarczające umiejętności i chęci.