Firma

Vegex, czyli świat pomidorów

„A znasz tę grę…?” POMIDOR! Popularna wśród dzieci zabawa powinna stać się inspiracją do bliższego poznania tego warzywa, któremu szczególną uwagę poświecą firma Vegex. To znaczy bliższego poznania tego owocu. To znaczy… No właśnie – czym on właściwie jest, czyli o pomidorze słów kilka.

Owoc czy warzywo?
Solanum (sekcja Lycopersicon Mill.), bliżej znany jako pomidor to rodzina z rodzaju psiankowatych. Pomimo popularności jego uprawy nadal wątpliwości budzi jego skategoryzowanie.
Z botanicznego punktu widzenia pomidory to owoce rosnące na krzaku – to coś w rodzaju wielonasiennych mięsistych jagód. Nazywa się je owocami także ze względu na skojarzenie z jabłkiem złotym (jabłkiem miłości), czyli owocem właśnie.
Wątpliwości rozwiewa jednak Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, która pomidory sklasyfikowała jako warzywo, i tej wersji należy się trzymać, mówiąc o tej pachnącej roślinie.
O tak, pracownicy firmy Vegex doskonale znają ten lekko słodkawy zapach pomidora, a także aromat, jaki wydziela się podczas kwitnienia owoców. Samo to zachęca do skosztowania pomidorów, a jest w czym wybierać…

Gatunki pomidorów
Podobnie jak sklasyfikowanie pomidorów jako warzywo czy owoc sprawiało niegdyś problem, tak samo teraz problem sprawia nazwanie poszczególnych gatunków solanum. Te wspaniałe warzywa uwielbiają słońce (przedrostek – sol), które pozwala na prawidłowy wzrost,a a w późniejszym czasie na zbiór. Jak jednak hodować pomidory? Wyróżnia się pomidory:
gruntowe/polne;
szklarniowe;
uprawiane pod folią/w tunelu;
Każdy z tych rodzajów daje tak samo soczyste i wartościowe plony, należy jednak ściśle przestrzegać zasad ich pielęgnacji.
Pomidory Vegex rozdzielić można na kilka grup, za względu na wielkość owocu, zatem wyróżnia się:
drobnoowocowe;
średnioowocowe;
wielkoowocowe.
Powyższe grupy jednak nie mają większego znaczenia dla konsumentów firmy Vegex – ci (mając pewność co do jakości produktu), skupiaj a się przede wszystkim na odmianach.
Do najpopularniejszych należą pomidory wielkoowocowe (malinowe, gargamele, bawole serca) oraz drobnowoowcowe (koktajlowe, cherry, daktylowe). Każda z odmian jest aromatyczna i smaczna, różnią się między sobą jednak siłą zapachu oraz konsystencją („malinówki” na przykład charakteryzują się mięsistym miąższem w przeciwieństwie do pomidorków cherry, które natomiast w swoim składzie zawierają więcej wody).

Wartości odżywcze
Ponad wszystko najważniejszą zaletą pomidora jest jego skład. To wszechstronnie wykorzystywane warzywo jest nie tylko wdzięczne w obróbce i może być wykorzystane jako dodatek do kanapki na zimno, jak również stać się głównym bohaterem gorącej zupy. Pomidor to przede wszystkim szereg innych zalet, które wpływ mają na zdrowie. Vegex doskonale rozumie wartość pomidorów i dlatego to właśnie im poświęca swój czas. Zajmijmy się zatem krótkim streszczeniem pozytywnych cech warzywa.

Odporność – dzięki zawartości witaminy C utrudniają wnikanie drobnoustrojów do organizmu;
Prawidłowa waga – zawartość błonnika daje uczucie sytości i reguluje perystaltykę jelit. Ponadto zawartość potasu wspiera usuwanie wody z organizmu, a co za tym idzie – utrudnia powstawanie cellulitu wodnego’;
Działanie moczopędne – kwas obecny w pomidorach utrudnia wzrastanie poziomu trójglicerydów we krwi, co pośrednio wpływa na obniżanie ciśnienia krwi;
Działanie antynowotworowe – likopen (barwnik) hamuje powstawania wolnych rodników, które przyczyniają się do zachorowań na raka;
Ochrona przed UV – wspomniany likopen działa także blokująco wobec zmian następujących w organizmie po kontakcie z promieniowaniem UV;
Stan skóry – zawartość witamin A i E poprawia wygląd skóry, dzięki nawilżaniu oraz redukcji zmarszczek mimicznych, witamina E zaś zajmuje się także wzmacnianiem błon komórkowych;
Lepsza morfologia – Witaminy A, B, K i mikroelementy przyczyniają się do uzupełniania niedoborów, co wpływa m.in. na budowę krwinek;
Sprawy diabetologiczne – substancje zawarte w pomidorach wspiera metabolizm, a więc i trawienie cukrów, doprowadzając do ich zawartości w granicach normy.

Smacznego!
Vegex to nie tylko dystrybucja pomidorów; to przede wszystkim szczera miłość do tej rośliny. Korzyści zdrowotne płynące ze spożywania pomidorów są bezcenne – pozwalają na zdrowe funkcjonowanie organizmu. A czy jest coś cenniejszego niż zdrowie i życie? Dla Vegex nie.