Firma

Wystartowanie z własną działalnością gospodarczą

Prowadzenia własnej firmy wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Jest to nie łatwe wyzwanie, którego nie każdy człowiek by się podjął. Osoba decydująca się na otworzenie działalności gospodarczej powinna być przedsiębiorcza, odważna, pewna siebie, cierpliwa, bardzo odpowiedzialna. Człowiek taki mus również nie bać się podejmować ryzyka, gdyż założenie jakiejkolwiek firmy wiąże się z pewnym ryzykiem.

Osiągnięcie sukcesu w prowadzeniu własnej firmy nie jest łatwe. Większość osób, które zarabiają dzięki swojej firmie duże pieniądze albo miały dużo szczęścia i wstrzeliły się w rynek ze swoim produktem, czy usługami w bardzo dobrym czasie albo pracowały na ten sukces wiele lat. Najczęściej sukces wynika właśnie z włożenia ogromnego wysiłki i mnóstwa pracy w swoją firmę.

Pieniądze na start

Własna działalność gospodarcza wymaga pieniędzy na start. Kwestia początkowego finansowania firma jest kluczowym problemem, z którym zmaga się większość początkujących przedsiębiorców. Większość nowych firm ma spore kłopoty na starcie, gdyż nie mają skąd pozyskać środków finansowania. Metodami finansowanie nowo powstającej firmy są:

  • kredyt bankowy
  • pomoc z Urzędu Pracy
  • pomoc ze środków Unii Europejskiej

Zaciąganie kredytu w banku dla młodych przedsiębiorców może być jedynym wyjściem, które pozwoli na rozkręcenie biznesu, jednak branie kredytu może być ryzykowne. Bardzo popularną formą wsparcia finansowego jest dotacja z Urzędu Pracy, jednak ma ona pewne warunki. Dotacje z Unii Europejskiej także posiadają pewne warunki.

Zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

  • Łatwa do założenia
  • Łatwa w prowadzeniu
  • Brak kosztów przy zakładaniu
  • Dość tania księgowość

Minusy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

  • Przedsiębiorca odpowiada własnym majątkiem za zobowiązania firmy
  • Konieczność płacenia składek ZUS każdego miesiąca

Składki ZUS

Jeżeli chodzi o składki ZUS, są one prawdziwą zmorą polskich przedsiębiorców. Przymus płacenia składek sprawia, że mnóstwo firm ma problemy finansowe. Nawet jeżeli firma nie przynosi zysku w danym miesiącu, to składni do ZUS i tak muszą zostać odprowadzone. Jednak pamiętajmy, że nowo powstałe przedsiębiorstwa przez pierwsze 6 miesięcy mogą korzystać z ulgi na start i nie muszą przez ten czas odprowadzać składek na ZUS. Następnie przez okres 2 lat płacą ZUS w nieco mniejszej wysokości (około 500 zł). Dopiero po 2,5 roku prowadzenia własnej firmy przedsiębiorca musi płacić pełną składkę na ZUS (ponad 1200 złotych).

Kiedy człowiek jest gotowy na założenie firmy?

Trudno powiedzieć kiedy zakładać firmę. Najlepiej robić to, jeżeli ma się dobry pomysł, odpowiednią wiedzę oraz zapał i motywację do długoletniej, ciężkiej pracy. Zakładając firmę należy mieć odpowiedni plan i wiedzę, dzięki którym można będzie ruszyć z działalnością. Żeby zdobyć wiedzę z branży, w której chcemy zakładać firmę, można skończyć studia, pracować w danej branży, chodzić na kursy, szkolenia.

Kolejnym krokiem powinno być przetestowanie swojego biznes. Przed założeniem warto bardzo dobrze zbadać rynek, poszukać potencjalnych klientów, sprawdzić, czy na dany produkt, czy usługę jest zapotrzebowania.

Następnym krokiem będzie już udanie się do urzędu, złożenie odpowiedniego wniosku i założenie swojej firmy. W celu założenia firmy należy wypełnić wniosek CEIDG-1. Dzisiaj można to zrobić w urzędzie albo w internecie.

Własna firma jest prawdziwym wyzwaniem dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że decyzję w sprawie otwierania biznesu należy dobrze przemyśleć i przeanalizować. Mając przekonanie, że biznes się uda, a także mając motywację do działania, można śmiało zakładać swoją działalność gospodarczą.